Jak si nejlépe vychutnat rum

Rubrika: Rum

Jak si nejlépe vychutnat rum?

Těžko bychom na světě hledali člověka, který vůbec nezná rum. Ale tato jantarově zbarvená lihovina rozhodně ale není jen výsadou námořníků! Obecně platí, že dámy často volí spíš sladší rum, kdežto pro pány se dá vybrat i ostřejší varianta. Ať už vám víc voní rum karibský, nebo třeba jamajský, určitě se ale hodí vědět, jak jej podávat, aby to byl vrchol dne. 

jak-vychutnat-rum

Jak to celé začalo…

Možná se vám při slově rum jako první vybaví Karibik, Kuba nebo Jamajka. Pravdou ale je, že úplně první zmínky o tomto třtinovém alkoholu pochází z Asie, Indie a Indonésie. S dnešním rumem ale měla tehdejší varianta jen málo společného. Rum, tak jak ho známe, začal skutečně vznikat na karibském ostrově Barbados. Z cukrové třtiny tam místní otroci a domorodci začali vyrábět sladkou melasu, ze které po zkvašení a destilaci (a mnoha pokusech) vznikl karibský rum. Později se výroba rozšířila do celého světa - mezi nejznámější patří rumy kubánské, jamajské a právě karibské. Spousta z nejlepších rumů současnosti, například Bumbu rum, si stálé zachovává originální recepturu či postupy. Pokud vás zajímá, jak rum vzniká a jaké existují druhy, máme pro vás článek Co jste o rumu dosud nevěděli: Z čeho se vyrábí a jaké vůbec existují druhy?

Jak si užít kvalitní rum?

Ať už sáhnete po bílém rumu, nebo zvolíte tradiční jantrový typ, je dobré vědět, jak jej konzumovat. Protože chuť je jedna věc, ale prožitek ta druhá. I ten nejlepší rum může chutnat průměrně, když ho budete pít jako panáka z plastového kelímku. Obyčejná jednoduchá kombinace rum cola taky není úplně nejlepší řešení. Jak tedy na to? Jednou z variant jsou samozřejmě rumové koktejly - Mojito, Daiquiri, Long Island Iced Tea a mnoho dalších. Pokud ale preferujete rum jako samostatný drink bez dalších přísad, doporučujeme jej doplnit trochou ledu nebo vody. Variantou jsou samozřejmě také chladící kameny do whisky. Díky tomu totiž jeho (obvykle) 40% alkohol nepřebije jemné rumové tóny a chutě. Vhodné je i doplnit ho o kousek limetky, opět pro vybalancování chuti. Záleží také na konkrétní značce. Diplomatico rum a kousek pomeranče je ideální kombinace. Všeobecně platí, že bílé rumy se využívají spíš do koktejlů, zatímco tmavé rumy, třeba panamský Legado či karibský Kraken, jsou spíš na pití samostatně. 

Na teplotě záleží

Už jste někdy slyšeli, že rum je podzimní a zimní alkohol? Není to ale úplně pravda. Rum si vychutnáte kdykoliv. V létě můžete sáhnout třeba po bílém rumu a zamíchat jej do některého z mnoha rumových koktejlů, v zimě se zase skvěle hodí jako samostatný drink ke krbu a dobré knížce. A když už jsme u toho podnebí, nejlépe si svůj rum vychutnáte v pokojové teplotě. Všeobecně totiž platí, že příliš nízká teplota omezuje vypařování a tím se ochudíte o rozvinutí jednotlivých aromat. A to by byla škoda. Méně kvalitní lihoviny jsou naopak lepší chlazené, ale ty u nás nenajdete, takže můžete v klidu skladovat lahve od nás v pokojové teplotě a ve vhodné chvíli jen nalít.

rum-kniha 

Hlavně ho pijte pomalu

Určitě vás nepřekvapí, že kvalitní rum (např. Legendario či Plantation) se nepije na ex, ale pomalinku. Pokud byste rum panákovali, byla by to jednoduše škoda. Svůj drink proto nejprve zahřejte (proto se hodí mít skleničku na šťopce), s mírným odstupem nasajte aromata a po malých hltech vychutnávejte jeho jemnou chuť.

Rum máte, ale co k němu? 

Kromě dobré společnosti vám k rumu můžeme doporučit také kvalitní čokoládu, případně něco jiného, sladkého, zkrátka dezert. Dobrým společníkem je také čerstvý ananas. Možná to zní překvapivě, ale určitě tuto kombinaci někdy zkuste. Jemná chuť rumu se specifickou chutí ananasu je prostě dobrý pár. Možná ale patříte mezi milovníky slaného. Pak doporučujeme sklenici rumu doplnit dobrým sýrem, hovězím steakem či kuřecím masem

Jak poznat dobrý rum

Začíná to už u nákupu - dobrý rum prostě málokdy najdete v bezejmenném obchodě na vesnici. Kupujte proto rum spíš z ověřených zdrojů. A jak poznat dobrý rum hned po nalití? Kvalitní rum v dobrém stavu poznáte podle jeho čirosti - zakalený rum raději nepijte. Může to být vinou špatného skladování, vysokého množství cukru atd. Dobrý rum je čirý, má jantarovou barvu (kromě bílého, samozřejmě), nic v něm neplave a voní tak, jak byste od něj očekávali. Pokud chcete mít jistotu, obraťte se při výběru na někoho, kdo rumům rozumí. Třeba na nás. Rádi vám poradíme, po čem sáhnout.

Jak vybrat ten nejlepší?

Rumů je na trhu velké množství. Který z nich je nejlepší? To samozřejmě záleží na osobních chutích. Určitě stojí za to vyzkoušet jeden z nejkvalitnějších rumů - rum Zacapa. Ten vás potěší karamelovou chutí s tóny sušeného ovoce či dřeva, i svou jemností. Pokud hledáte spíš sladší rum, ochutnejte třeba Santero či Neisson. Neuděláte chybu ani se značkou Dictador, která vás okouzlí svou plnou chutí. Na karibské pláže vás dostane zase kokosový rum Espero. Chtěli byste vědět, který rum je nejdražší? V naší nabídce najdete luxusní Dictador Generations en Lalique ze necelý million. Jedná se samozřejmě o investiční rum, i když pochutnat si na něm můžete samozřejmě taky. Můžeme vám ale slíbit, že i za podstatně nižší částky seženete kvalitní a hlavně dobrý rum 

 

Potřebujete poradit?

Poradíme vám s výběrem
+420 737 210 513 (po-pá 9:00 - 16:00)

Exkluzivní
investiční lahve
Doprava,
zdarma nad 1500 Kč
Bezpečné balení
vašeho nákupu
Potřebujete poradit?
Potřebujete poradit?

Zabezpečit si budoucnost. Pro sebe, pro svou rodinu a jednou se mít královsky dobře. To zní jako rajská hudba, že? Investice do zlata nebo akcií je dnes už ale ohraná nota. Co využít investice do alkoholu? Do něčeho hmatatelného, na co se můžete denně dívat i obdivovat a co udělá z vašeho obýváku nejoblíbenějšího místo? Využijte potenciál investičního alkoholu a začněte budovat své portfolio už dnes s limitovanými lahvemi od Trhalky.