Z čeho se vyrábí whisky a jak si vybrat tu nejlepší?

Rubrika: Whiskey

Z čeho se vyrábí whisky a jak si vybrat tu nejlepší?

Výrobní postupy se dědí z generace na generaci. Každá palírna si střeží své specifické přísady a procesy, díky nimž si jejich whisky získávají věhlas. I přesto se dají určit konkrétní kroky, které je nutno dodržovat, aby se z whisky stal ten výjimečný drink, jaký znáte. 

whiskey-jak-vybrat

Kde se whisky produkuje

V mnoha koutech světa. Nejznámější lokality leží samozřejmě ve Skotsku a Irsku, ale ani Spojené státy, Kanada či Japonsko svou kvalitou a profesionalitou nezaostávají. Je to jen dobře, protože díky pestrému portfoliu máme šanci ochutnávat zajímavé chutě a vybírat si ideální láhev pro každou příležitost.

Z čeho se whisky vyrábí

Voda, ječmen a kvasinky. Tři základní ingredience, bez kterých se při výrobě kvalitní whisky neobejdete. Tedy alespoň u té irské a skotské verze. Existují totiž odlišnosti u produkcí v jednotlivých zemích. Například Amerika využívá v obsahu více než 50 % kukuřice a Kanada zase přidává zejména žito

Tip: Seznamte se s whisky ze všech koutů světa – jaké druhy ochutnáte?

so-yang-lahve 

Jak se whisky připravuje

Každá palírna si hýčká svoji recepturu, která se může od jiných výrobců v detailech různit. Obecný postup je však daný, v některých zemích stanovený i zákonem.

  1. Příprava sladu – Prvotní krok, kterého dosáhnete namočením ječmene do vody a necháte ho klíčit. Spuštěná enzymace rozštěpí složitý cukr na cukry jednodušší (cukr maltózu). Jednoduché cukry oproti těm složitým už umí kvasinky zodpovědné za produkci alkoholu během kvašení rozkládat.
  2. Sušení a pražení – Naklíčený ječmen se následně suší a praží. V tradičních sušírnách, kde se v sítech nad rašelinou ječmen takto zpracovává, také výsledná whisky získává svou charakteristickou kouřovou chuť. 
  3. Kvašení – Usušený a upražený ječmen se rozseká a namočí do horké vody, tím se uvolní maltóza, která je potřebná pro kvašení. Při kvašení vzniká etanol, v této chvíli je ho ve whisky 5 až 10 %. 
  4. Destilace – Destiluje se v měděných kádích. Dvakrát (například ve Skotsku je dvojitá destilace ustanovena zákonem). Irové destilují dokonce třikrát. Whisky tímto procesem nabere obsah alkoholu kolem 70 %, v případě Irska je to díky trojitému postupu až 85 %. 
  5. Zrání – Po destilaci se whisky ředí na tzv. sudovou sílu s obsahem alkoholu 60 % a následuje proces zrání v dubových sudech, často po sherry či bourbonu. Zákon pro skotskou whisky opět nařizuje povinnou dobu zrání po dobu minimálně tří let. 
  6. Lahvování – Whisky se po dozrání většinou ještě jednou naředí na minimálních 40 % a poté už se přistupuje k lahvování. Není neobvyklé, že se před stáčením několik druhů whisky míchá, čímž vznikají oblíbené blended whisky.

Jak si vybrat nejlepší whisky

Výroba whisky vyžaduje čas, kvalitní suroviny a lásku k tradičnímu řemeslu. Mohou tak vznikat originální nápoje, kterými snadno potěšíte své chuťové buňky. Jak si svou láhev co nejlépe vychutnat? Nechte si poradit návodem v našem starším článku

Za nejlepší whisky se odráží touha udělat kvalitní alkohol. Musíte tedy počítat i s vyšší cenovkou než u špatných napodobenin, nicméně finální požitek z pití vám za to bezpochyby stojí. Inspirujte se kvalitními kusy z naší nabídky, experimentujte s jednosladovými (malt) whisky, obilnými (grain) whisky nebo populárními míchanými (blended) whisky a vyberte si pro vás tu nejpřitažlivější chuť. Mimochodem, víte, jaký je rozdíl mezi whisky a bourbonem

TOP whisky od Trhalky:

John Walker & Sons Private Collection 2016

Exkluzivní limitka v omezeném počtu 8 888. Jde o elegantní směs jemných medových poznámek z vzácných malt skotských whisek. 


Macallan Classic Cut 2020

Whisky Macallan vydaná roku 2020 v limitované edici. Zrála v sudech z ex bourbonu a v dubových sudech po sherry, obsahuje 55 % alkoholu. 


Jameson Bow Street

18letá irská whiskey vyrobená jako speciální směs vzácných destilátů pot still a grain irských whiskey vyrobených v Midletonu. 


Česká whisky Hammer Head

Poslední láhev první československé whisky. Zrodila se krátce před pádem minulého režimu, kdy se tehdejší představitelé rozhodli stát se „nezávislými“ na dovozu whisky z kapitalistické ciziny.


Glen Moray Portcask

Single Malt whisky plná elegance a chuti. Whisky zrála v autentických soudcích po portském vínu dovozeném od nejlepších producentů z Portugalska.
 

Potřebujete poradit?

Poradíme vám s výběrem
+420 737 210 513 (po-pá 9:00 - 16:00)

Exkluzivní
investiční lahve
Doprava,
zdarma nad 1500 Kč
Bezpečné balení
vašeho nákupu
Potřebujete poradit?
Potřebujete poradit?

Zabezpečit si budoucnost. Pro sebe, pro svou rodinu a jednou se mít královsky dobře. To zní jako rajská hudba, že? Investice do zlata nebo akcií je dnes už ale ohraná nota. Co využít investice do alkoholu? Do něčeho hmatatelného, na co se můžete denně dívat i obdivovat a co udělá z vašeho obýváku nejoblíbenějšího místo? Využijte potenciál investičního alkoholu a začněte budovat své portfolio už dnes s limitovanými lahvemi od Trhalky.