Karibik: země nejlepších rumů. Které byste měli ochutnat?

Rubrika: Rumy

Karibik: země nejlepších rumů. Které byste měli ochutnat?

Rum je málo doceňovaným alkoholem, který si mnozí stále pojí s levnými koktejly na večírcích nebo přeslazenými nápoji na dovolené. Znalci ale vědí, že pokud je rum správně připraven, málokterý mok se mu vyrovná hloubkou, rozmanitostí nebo jemností. Zejména když jde o rum z Karibiku.

nejlepsi-karibske-rumy

Z čeho se vyrábí karibský rum?

Kuba, Jamajka, Barbados, Portoriko i přilehlé státy jako Venezeula nebo Guyana. Kromě nádherných pláží, reggae a reggaetonu darovaly světu tyto země oblehlé karibským mořem i jeden z největších divů lidstva – RUM


Došlo k tomu prý díky náhodnému objevu melasy v 17. století. Karibští pěstitelé cukru nevěděli, co si počít s lepkavým produktem vznikajícím při vaření cukrové třtiny, a tak ho využili jako krmení pro zvířata. Jednoho osudného dne pak smíchal jistý cukrovarník šťávu z cukrové třtiny s fermentovanou melasou. Vzniklo tekuté zlato, které se záhy stalo nápojem pirátů i revolucionářů a také charakteristickým rysem karibské kultury. 


Od té doby uběhlo spoustu let. Proces výroby rumu se zdokonalil a palírny se rozšířily po celém světě. Nejsilnejším producentem rumu však zůstává jeho kolébka, Karibik. Karibské rumy platí za prověřenou klasiku a záruku kvality i variety chutí. Bílé rumy, ovocné ochucené rumy i blendy těch nejstarších uzrálých rumů, v jejich nabídce najdete obrovské množství všech druhů, barev i odrůd.

Nejlepší karibské rumy

Vládne rumovému jedna karibská země? To záleží na tom, jaký druh rumu rádi pijete. Každá země i značka má vlastní styl a chuť, existují ale určité obecné styly, které se na jednotlivých ostrovech vyvinuly v průběhu staletí. 

Nejlepší portorické rumy, kubánské rumy a rumy z Dominikánské republiky jsou známé svým elegantně jemným profilem. Příkladem je i rumový elixír Legendario nebo Eminente

Špičkové rumy z Jamajky, jako je Appleton Estate, Blackwel, jsou na druhé straně chuťového spektra. Očekávejte intenzivní, bohaté rumy i  sladké tóny ovoce a koření. 


Podobně chuťově výrazné jsou i rumy z Barbadosu a Guyany jako Doorly’s, Plantation nebo Nation. Lákají kořeněnými tóny dřeva, melasového karamelu a zbytkového punče ze sudů. A Martinik zase vyrábí rum přímo z čerstvě vylisované třtinové šťávy. Výsledkem je světlejší odstín a ihned rozpoznatelná travnatá chuť jako u Trois Rivières.

top-karibske-rumy 

Jak vybrat ten správný rum?

Pravdou je, že ať zvolíte kterýkoliv z karibských ostrovů, nešlápnete vedle. K tomu, jehož rum vám dodá ten nejhřejivější pocit na jazyku, se ale prostě musíte „propít“. 

Jinými slovy, dejte vždy na svoje chuťové buňky a pamatujte, že neplatí přímá úměra mezi cenou nebo věkem a kvalitou rumu. Zahájit testování můžete s těmito osvědčenými rumy, která bodují dlouhodobě nejen u karibských odborníků:

✔️ Appleton Estate 8 Y.O. Reserve 43% 0,7l

Přípitek ke každé příležitosti. Osmiletý Appleton Estate je delikátní kombinací stařených zlatých rumů s teple medovou barvou, ovocným aroma a bohatou chuti. Vzniká na nejstarší třtinové plantáži na Jamajce.

✔️ Doorly's 14 Y.O.

Lahůdka z Barbadosu, jejíž jedna část zraje v sudech po bourbonu a druhá v sudech červeného vína z Madeiry. Na jazyku ucítíte chuť zázvoru a dřeva, hořkou čokoládu i náznak skořice a uhlíku.

✔️ Diplomatico Reserva Exclusiva 40% 0,7l

Nejoblíbenější rum z Venezuely je směsí až 12 let starých rumů. Na trh byl uveden v roce 2004, od té doby získal na své konto přes 20 medailí z mezinárodních soutěží. Podává se s kouskem hořké čokolády. 

 

✔️ Plantation Pineapple 0,7l 40%

Proslulý rum z Trinidadu protkaný ovocnými tóny ananasu, zralých banánů, citrusové kůry, hřebíčku a suché rašeliny. Za svou bohatou chuť a vůni získal Plantation řadu světových ocenění. 

✔️ Trois Rivières Teeling Whiskey Cask Finish 0,7l 43%

Elegantní 10 letý rum limitované edice. Pro celý svět bylo vyrobeno pouze 12 tisíc lahví. Trois Rivières je zástupcem tzv. „rhum agricole“, jež označuje rumy vyráběné ze šťávy cukrové třtiny původem z Martiniku.

✔️ Bumbu Rum 15y 0,7l 40%

Nasládlý rum Bumbu údajně poprvé vznikl na Barbadosu. Obsahuje místní koření a cukrovou třtinu z osmi okolních ostrovů. Původní recepturu a kouzlo, kterou mají na svědomí námořníci ze 17. století, si střeží dodnes.

✔️ Rum NATION 0,7l No 14 Demerara 40%

Rum z Guyany, který odráží sytou chuť cukrové třtiny Demerara. Nejdříve zrál v teplém podnebí Karibiku, poté v Evropě v sudech po sherry. Aromatická vůně v sobě ukrývá tóny zralých datlí, fermentovaného ovoce, pepře, skořice, čokolády a doutníku. 

✔️ Eminente Reserva 7y 0,7l 41,3%

Skutečná eminence mezi kubánskými rumy. Tento osvěžující tekutý jantar vás očaruje vůní pražené kávy, mandlí a kakaa spolu s tóny vanilky, zázvoru, pepře a švestek. 

Potřebujete poradit?

Poradíme vám s výběrem
+420 737 210 513 (po-pá 9:00 - 16:00)

Exkluzivní
investiční lahve
Doprava,
zdarma nad 1500 Kč
Bezpečné balení
vašeho nákupu
Potřebujete poradit?
Potřebujete poradit?

Zabezpečit si budoucnost. Pro sebe, pro svou rodinu a jednou se mít královsky dobře. To zní jako rajská hudba, že? Investice do zlata nebo akcií je dnes už ale ohraná nota. Co využít investice do alkoholu? Do něčeho hmatatelného, na co se můžete denně dívat i obdivovat a co udělá z vašeho obýváku nejoblíbenějšího místo? Využijte potenciál investičního alkoholu a začněte budovat své portfolio už dnes s limitovanými lahvemi od Trhalky.