Whisky to je moje gusto! Ale z Irska nebo Skotska?

Rubrika: Whisky

Whisky to je moje gusto! Ale z Irska nebo Skotska?

Odvěký spor, zda dali světu whisky Irové či Skotové tu asi nerozetneme. Kvůli němu, vlastně ani nevíme, kde tento nápoj vznikl. Vycházet tak můžeme pouze z legend, které se shodují jen v jednom. Zlatavému nápoji se říkalo aqua vitae, což v překladu znamená voda života. Slovo whisky je pak poangličtěním gaelského slova uisge, což pragmaticky znamená jen voda.

hyde-irish-whiskey

Kdyby taková voda tekla z kohoutků, jistě by se řada džentlmenů nezlobila. Na druhou stranu – v dnešní době, kdy všechno zdražuje, by taková voděnka z kohoutku asi přišla pěkně draho! To je samozřejmě vtip – problémy všedního světa k popíjení whisky samozřejmě nepatří. Pojďme se raději pokusit rozseknout spor, odkud whiskey pochází.

Bylo to v Irsku…

Svátky svatého Patrika už slavíme i v místních pubech, takže jeho jméno vám určitě nebude cizí. Plno lidí ho má ale spojeného se zeleným kloboukem, který dostanete v oblíbené putyce, a k tomu skleničku nějaké dobré irské whisky. Málokdo už ale ví, kdo to vlastně svatý Patrik byl. Pojďme si to vzít letem světem, protože až příště budete slavit svátek svatého Patrika, stejně si na to nevzpomenete a jediné slovo, které budete potřebovat bude znít: „Ještě jednu!“

Svatý Patrik položil základy křesťanství v Irsku. Legenda praví, že se statečně utkal s ďáblem. A mimo jiné naučil irské obyvatele základy destilace živé vody. Prostě chlapík do nepohody, co říkáte? A ne – rozhodně to nebyl leprikón! Chápeme, že teď jsme vám možná pokazili historku hodnou věhlasu Ježíška, ale některé věci v dospělosti prostě dostávají reálnější kontury a je třeba se s tím smířit. Ještě se vám jistě bude hodit informace, že oslavy na jeho počest připadají na 17. března. A to není věru daleko, takže mějte připravenou nějakou dobrou láhev irské whisky.

Bylo to ve skotsku…

Umění destilace se do Skotska podle dochovaných zápisů dostalo někdy během 15. století. První písemná zmínka pochází z roku 1494. A pozor, teď zjistíte, kdo první destiloval ve Skotsku živou vodu. No byli to mniši! Ale jak sami uvádějí ve svých spisech, bylo to pouze k léčebným účelům. Ono, když spadnete na zahradě kláštera a odřete si koleno, pak je nejlepší si ho pomazat kvalitní skotskou, že ano? Každopádně když Jindřich VIII. přestal mít pochopení pro uzavřené skupiny, místní kluby, a hlavně kláštery, tak nechal všechny tyto spolky rozpustit. Mniši se pak tedy museli živit tím, co uměli nejlépe. Whisky se tak dostala mezi prostý lid a mniši zjistili, že nejen v klášteře je člověk živ!

Kde všude dělají whisky?

No záhadu vzniku asi nerozluštíme, ale pojďme se podívat, kde ji dále umí na jedničku. Velmi známou whisky umějí pálit Japonci. Ta jejich patří mezi opravdové skvosty, které možná nepotěší zarputilé Iry a Skoty (je to asi jako s námi a ležákem plzeňského typu).

Výbornou whisky umí i Francouzi. Kdo by to byl čekal že? Ještě lepší zpráva je, že výborná whisky se vyrábí i u nás. A musíme podotknout, že jsme všechny místní značky opravdu hloubkově otestovali a test jsme opakovali i několikrát do roka. Pořád nám vychází stejný výsledek. Prostě i ty české whisky jsou skvělé! Pojďme vypíchnout alespoň Hammer Head z desilérky Prádlo.

Teorie bylo dost – pojďme něco ochutnat!

HYDE WHISKY BURGUNDY NO.5 6YO Single Grain 46 % 0,7l

Pokud razíte teorii, že whisky vznikla v Irsku, pak pro vás máme jedinečný tip, jak své zapálení pro věc takzvaně pokrevně stvrdit. Tato úžasná (a samozřejmě irská) whisky je tradičně třikrát destilovaná. Následně se uloží do vypálených sudů, ve kterých předtím zrál kentucký bourbon. Právě touto cestou dostane svou nezaměnitelnou chuť a sílu. Jenže tím její cesta ke gurmánům nekončí. Po prvotní rozehřívacím zrání se stěhuje na 6 měsíců do sudů po výběrovém burgundském víně. Dalo by se říct, že to silné tělo, které máme ze sudů po bourbonu, zde prostě oblečeme do noblesních šatů, přidáme cylindr, hůlku a fajfku. A takhle vyšňořená, a bezesporu chuťově jedinečná, může vyrazit na nedělní procházku v plné parádě.

Rok 1860 na etiketě není náhodná změť čísel, kterou tam někdo napsal poté, co zdegustoval třetí lahev. Je to rok narození prvního irského prezidenta, kterým byl Douglas Hyde. Věříme, že tento tip udělá velký dojem na všechny, kteří s vámi tuto dobrotu ochutnají. Není nad to, mít připravenou nějakou historku ze zákulisí, když se pije!

HYDE WHISKY Sherry NO.6 (18+8 yo) President´s Reserve 46 % 0,7l

18 letá single malt whisky společně s 8letou single grain whisky je spojení, které slibuje tanec ohňů. Doslova. Ohňová barva této whisky, vás totiž praští do očí jako první. Obě při finální dozrávání odpočívají v sudech, ve kterých předtím zrálo výběrové sherry Oloroso. Zde stráví společně devět měsíců, aby společně stvořili dokonalou chuť.

Jasným faktem je, že se jedná o jedinečný zážitek pro milovníky výjimečného pití. Jako plus přihazujeme fakt, že se prodává ve speciálním dárkovém balení, takže jí klidně můžete někomu věnovat jako opravdu pěkný prezent. A určitě udělá velkou radost. Nicméně doporučujeme abyste si pohlídali, že tento dárek obdarovaný otevře před vámi a dá vám ochutnat. Jinak rovnou kupte dvě, protože nebudete vědět, o co přicházíte.

Mimochodem máme tu další historku na dlouhé večery se sklenkou v ruce. Rok 1938 vyobrazený na etiketě označuje rok zvolení prvního irského prezidenta. Tak teď už víte, kdy se narodil a dokonce, kdy byl zvolen. A pak, že se alkoholem nedají učit dějiny. Mimochodem – pamatujete si ještě jak se jmenoval že ano?

Cardhu 0,7l 18 yo 40 %

Pokud jste pravoslavně věřící ve skotskou whisky, tak jste asi první dva odstavce pravděpodobně přeskočili. Pro milovníky obou a také pro ty, kteří historické vazby neřeší, tu máme výběr z toho nejlepšího ze Skotska. Jedna z nejstarších destilerií ve Speyside, která stojí poblíž řeky Spey již 200 let, totiž produkuje opravdu výjimečnou whisky, která vám chuťově vyrazí dech. Málokdo by totiž čekal od whisky tak plnou a vlastně na whisky roztodivnou chuť. Whisky Cardhu jsou živé, medově nasládlé a vyznačují se tóny zelených jablek a hrušek. Jeden by řekl, ideální Vánoční pití. Deklarujeme vám, že dobře chutná i na Štěpána a na Silvestra taky vůbec nedělá ostudu.

Zkusíme Cardhu představit trochu metaforicky. Můžete si ho představit mezi klasickými whisky asi následovně: v pubu plném usazených džentlmenů tančí na biliardu jedna divoká holka v kožených kalhotech s cvočky, na sobě má růžové triko a vlasy má oranžové jako slunce. Zatímco na ostatní venku čeká dostavník, tak jí tam už bublá nadupaný čopr.

Je velmi vyzrálá, s plným tělem, a přesto plná jemných chutí, které jsou pro Cardhu typické (teď už píšeme zase o whiskey, ne o té ženě). V chuti ucítíte tóny ovoce, čokolády a komplexní aroma hrušek, švestek, bobulí a zdánlivý náznak ananasu. Zdá se vám to na whisky moc odvážné? No, pokud máte dost odvahy to vyzkoušet, pak vám ručíme za to, že nebudete zklamáni. Jestli si rádi vyrážíte na chuťové výlety až za hranice mléčné dráhy, tak tato whisky je vaše letenka na cestu kolem vesmíru. Radost udělá i jako nevšední dárek, který jistě potěší i znalce whisky, který by si jí sám třeba nekoupil, ale určitě si jí hned po ochutnání zamiluje!

Cardhu

Glenfiddich The Original 40 % 0,7l

Džentlmeni do první řady prosím. S minulou whisky jsme si vyrazili tak trochu z kopýtka. Teď se ale zase uklidníme a otevřeme si něco, co klasiky nenechá chladnými. Čistá sladová skotská whisky inspirovaná předchozím produktem tohoto legendárního lihovaru – 1963 Glenfiddich Straight Malt. Jemná, a přitom výrazná, v chuti snoubí všechno, co máme na skotských whisky rádi. Ideální ke každodennímu usrkávání nebo na výjimečnou událost či výročí dle vašeho gusta. Prostě si vyberte vaši chvíli a dejte šanci této skvělé zlatavé whiskey.

Je jedno odkud, hlavně, že chutná

Whisky je prostě životní styl a v říši alkoholu sedí na pomyslné královské sesli. Snažili jsme se pro vás vybrat pro letošní Vánoce ideální dárky, ale také pití, které si můžete dát sami jako zaslouženou odměnu za zvládnutí tohoto náročného roku. Chtěli jsme, abyste se nebáli si sáhnout po něčem odvážnějším, ale zároveň jsme se i drželi klasiky, protože ta nikdy nezklame. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv whisky, pamatujte, že všechny ty slavnostní okamžiky, které si s nimi užijete, jsou jen vaše!

Potřebujete poradit?

Poradíme vám s výběrem
+420 737 210 513 (po-pá 9:00 - 16:00)

Exkluzivní
investiční lahve
Doprava,
zdarma nad 1500 Kč
Bezpečné balení
vašeho nákupu
Potřebujete poradit?
Potřebujete poradit?

Zabezpečit si budoucnost. Pro sebe, pro svou rodinu a jednou se mít královsky dobře. To zní jako rajská hudba, že? Investice do zlata nebo akcií je dnes už ale ohraná nota. Co využít investice do alkoholu? Do něčeho hmatatelného, na co se můžete denně dívat i obdivovat a co udělá z vašeho obýváku nejoblíbenějšího místo? Využijte potenciál investičního alkoholu a začněte budovat své portfolio už dnes s limitovanými lahvemi od Trhalky.