Stolichnaya – vodka, o které se vedou spory

Rubrika: Novinky

Stolichnaya – vodka, o které se vedou spory

Stolichnaya je po celém světě známá jako prémiová vodka. Málokdo už ví, že právě s tímto alkoholem se pojí dlouhodobé spory, které vedou až k finálnímu rozhodnutí, že vodka již brzy změní své jméno. Pojďme si to ale vzít hezky popořadě.

Stolichnaya vodka elit

3 verze aneb hodina vodkopisu

Podle ruského státního podniku Sojuzplodoimport začala výroba vodky v roce 1938, kdy sovětské moudré hlavy přišly na recept tohoto prémiového nápoje z pšeničného a žitného zrna. První láhve byly vyrobené v roce 1941 v obléhaném Leningradu.

Moskevský podnik Moscow State Wine Warehouse No. 1 ovšem naopak tvrdí, že recept v roce 1941 vyrobil špičkový palírník Viktor Grigorijeviš Sviridov.

A abyste v tom měli pořádný ruský boršč, tak existuje i třetí verze, že tuto vodku si nechal vyrábět už v roce 1901 car Mikuláš. Prostě ona pověstná ruská pravda v praxi.

Historie aneb hodina vodkopisu

Stolichnaya byla od počátku ve srovnání s konkurenčními vodkami poměrně drahá. Proto si také vybudovala své renomé prémiové vodky. Ale zaslouženě. V roce 1972 se stala první prémiovou vodkou dováženou na americký trh. A jak, že se tohle mohlo v době tvrdého socialismu stát? Nu americká společnost, která vyrábí Pepsi, vyměnila tuto komoditu za sirup na kolu. Rusové tak měli svojí Pepsi a Američané zase vodku. Tomu říkáme deal století!

Stolichnaya vodka elit 

Po rozpadu SSSR začíná studená vodková válka

Ve druhé polovině 20. století byla Stolichnaya vyvážena do 90 zemí světa. Jenže po rozpadu sovětského svazu přestala také existovat ochranná známka Stolichnaya. A tak vodku se stejným názvem může vyrábět defacto úplně každý. V polovině devadesátých let se sice ruské úřady pokusily situaci vyřešit, ale na moc dlouho to nepomohlo.

Jurij Šefler, klíčový akcionář Sojuzplodoimportu měl se značkou totiž další plány. V roce 1997 založil vlastní firmu s téměř totožným názvem Sojuzplodimport (chybí tam písmenko o kdybyste rozdíl neviděli) a získal na produkt Stolichnaya ochrannou známku (firma se na Stoli Group přejmenovala až později). Od té doby se vyrábí tato legendární vodka v Lotyšsku. Rusům se samozřejmě tato malá lest příliš nelíbila, a tak byl Šefler nucen ze země roku 2011 dokonce emigrovat. I když je pravdou, že od roku 2003 už v Rusku kvůli kritice tamního režimu téměř nepobýval. Po dlouhých soudních sporech se rozhodlo, že práva na vodku patří jak Rusku, tak Lotyšsku. V Rusku vodku pod tímto názvem od této doby vyrábí státem vlastněná firma.

Stolichnaya vodka elit 

Ruská agrese vše vyřešila

Jestli už se cítíte trochu jako v právnickém seriálu Better Call Saul, tak pro vás máme zakončení tohoto příběhu. Kvůli ruské agresi na Ukrajině (a celosvětovému trendu ignorace ruských produktů) se společnost Stoli Group rozhodla, že název Stolichnaya přestane používat. Stolichnaya se tak mění na Stoli. A protože i pro náš český trh je importérem právě společnost Stoli, tak i v regálech našich obchodů se bude světoznámá vodka prodávat pod novým názvem.

Je tedy možná poslední možnost zakoupit vodku pod původním názvem a umístit ji do svého sběratelského regálu. Jednou možná bude mít ohromnou sběratelskou cenu. A takhle obří „party verze“ se bude opravdu vyjímat.

Potřebujete poradit?

Poradíme vám s výběrem
+420 737 210 513 (po-pá 9:00 - 16:00)

Exkluzivní
investiční lahve
Doprava,
zdarma nad 1500 Kč
Bezpečné balení
vašeho nákupu
Potřebujete poradit?
Potřebujete poradit?

Zabezpečit si budoucnost. Pro sebe, pro svou rodinu a jednou se mít královsky dobře. To zní jako rajská hudba, že? Investice do zlata nebo akcií je dnes už ale ohraná nota. Co využít investice do alkoholu? Do něčeho hmatatelného, na co se můžete denně dívat i obdivovat a co udělá z vašeho obýváku nejoblíbenějšího místo? Využijte potenciál investičního alkoholu a začněte budovat své portfolio už dnes s limitovanými lahvemi od Trhalky.