RUM a zase RUM: Tipy na nejlepší rumy z Kuby a Karibiku

Rubrika: Rum

RUM a zase RUM: Tipy na nejlepší rumy z Kuby a Karibiku

Když se v legendárním horroru Osvícení s Jackem Nicholsonem v hlavní roli objeví legendární rudý nápis REDRUM, nikoho asi nenapadne otevřít si lahodnou lahvičku karibského nebo kubánského rumu. Na druhou stranu se z toho může stát dobré heslo před každou degustací rumu. Rituálům se meze nekladou. Rum se totiž popíjí jako rituál. Zapomeňte na punkové rumové večírky s rumem za pár korun. Degustace rumů je totiž svátek a životní událost! 

jak-vychutnat-rum

Místo, kde rum dává dobrou noc!

Slunné pláže a blankytně modrý Karibik! Nebo snad pirátská jízda s černou vlajkou s lebkou a zkříženými hnáty?

V Karibiku má každá oblast ten svůj nejlepší rumový recept. My se dnes zaměříme na kubánský rum a obecněji na rum z karibské oblasti.

Tipy na nejlepší kubánské rumy

Na Kubě umí skvěle dvě věci. Tou první jsou delikátní doutníky. A tou druhou je jednoznačně rum. Kdo by neznal silně kořeněný a nasládlý rum Legendario že? U nás oblíbené party pití a pro mnohé vstupní tiket do světa Kubánských rumů.

havana-club-tributo 

Ačkoliv se jedná o skvělý rum, abyste si vychutnali kubánské chutě na plno, budete muset sáhnout po jiném klenotu. Sedmiletý Eminente Reserva zraje ve francouzských sudech po whisky. Za tímto rumem stojí maestro Roner César Martí, který se nebojí netradičních postupů a vytvořit tak jedinečný blend. Ocenit je můžete přímo v netradiční hluboké chuti, kde se mísí vyzrálost starších rumů s jemností těch mladších.

Fajnšmekři a znalci pak sáhnou po Havana Club Tributo 2019, který se vyrobil v nákladu 2 500 lahví pro celý svět. Pro ČR bylo alokování jen a pouze 90 lahví. Asbel Morales, tedy Havana Club Maestro del Ron Cubano, namíchal tento rum z nové směsi ručně vybraných základových rumů a několik desetiletí staré „aguardiente“. Tato alkoholová báze je srdcem výsledného rumu. A díky zrání v 80 let starých sudech, se tedy jedná o skutečný pirátský poklad z té nejvybranější kubánské cukrové třtiny. U nás k dostání v originální dřevěné krabičce.  

Výběr TOP rumů z Karibiku

Objevte ty nejvybranější rumy z Karibské oblasti, kde se tyrkysově modrá neuvěřitelně průzračná voda směrem ke břehu pomalu mění na na bílou pěnu, která omývá bělostné písečné pobřeží lemované palmami.

Prvním krokem za poznáním unikátních chutí z této prosluněné oblasti by měl být patnáctiletý Bumbu Rum se znakem cínového kříže ležatého kříže, jako by snad označoval pirátský poklad. Což není tak daleko od pravdy. Jeho receptura totiž pochází od námořníků, kteří se v 17. století plavili Karibikem. Korkový uzávěr jenom podtrhuje tuto ideu.

Jedná se o komplexní, jemný a nasládlý rum z cukrové třtiny pocházející snad ze všech koutů Karibiku. Po ochutnání ucítíte nejdříve aroma měkkého karamelu, medu a banánů, které přejde do plných tónů skořice, pražených oříšků a citrusů, která vede až do mírně sladké chuti a exploze ovocných podtónů. Můžeme zde cítit převážně tóny broskví. Závěr překvapí lehkou suchostí.

AH-Rise-rum-non-plus-ultra 

Když jsme u těch pirátů a námořníků, tak Jack Sparrow by si stoprocentně dal na chuť A.H. Riise Non Plus Ultra, který je připraven z karibských rumů podle receptury dánského lékárníka A.H. Riise. Tu připravil exkluzivně pro výstavu v Kodani, která se konala již v roce 1888. Rum zraje ve speciálně vypalovaných sudech více než 30 let. Už při té číslovce vám musí naskakovat velmi pozitivní husí kůže a možná si říkáte, zda existuje i něco lepšího? Přeložte si název tohoto rumu a zjistíte, že už ne. Na tuto láhev plnou velmi bohatých chutí s nádechem cedru, vanilky, karamelu, višní a hořkého pomeranče se prostě můžete spolehnout. Unikátní je také fakt, že ročně je jejich výroba omezena pouze na tři tisíce kusů.

Výrazným výletem za vlny podivna je pak Velier Royal Navy Tigershark. Byl vyroben metodou tzv. pot still destilace, která dodává tomuto rumu svou plnou a těžkou chuť. Lahvován je při námořní síle 57,18 %, což by slušně zamávalo s každým zkušeným korzárem. Chuťově vás uzemní nečekanými tóny citrusů, exotického ovoce, dřeva, čokolády a koření. Tento třináctiletý rum je skutečným zážitkem a mistrovským dílem Luca Gargana, který by se nikdy neměl pít o samotě!

A na závěr jeden tip pro chladné a sychravé dny – podzim je tady chce to trochu latinského slunce! Podzim je sice plný barev, ale taky je plný dešťů a studeného počasí. Dopřejte si trochu toho latinského slunce z oblastní Kuby a Karibiku. Uvidíte, že prodlužující se večery a nastupující zima vám starosti dělat nebudou.

Potřebujete poradit?

Poradíme vám s výběrem
+420 737 210 513 (po-pá 9:00 - 16:00)

Exkluzivní
investiční lahve
Doprava,
zdarma nad 1500 Kč
Bezpečné balení
vašeho nákupu
Potřebujete poradit?
Potřebujete poradit?

Zabezpečit si budoucnost. Pro sebe, pro svou rodinu a jednou se mít královsky dobře. To zní jako rajská hudba, že? Investice do zlata nebo akcií je dnes už ale ohraná nota. Co využít investice do alkoholu? Do něčeho hmatatelného, na co se můžete denně dívat i obdivovat a co udělá z vašeho obýváku nejoblíbenějšího místo? Využijte potenciál investičního alkoholu a začněte budovat své portfolio už dnes s limitovanými lahvemi od Trhalky.