Legenda jménem Jack Daniel’s

Rubrika: Whisky

Legenda jménem Jack Daniel’s

Jedná se o nejprodávanější americkou whisky na světě. Celosvětově jde o 18. nejprodávanější destilát. A u nás je samozřejmě „ohnivej Jack“ také velmi oblíbený. V následujícím článku se podíváme na jeho zajímavou a bohatou historii.

Jack nebo Jasper?

Jack Daniel vlastním jménem Jasper Newton Daniel se narodil v září roku 1850 v Lynchburgu ve státě Tennessee. Byl nejmladším z deseti dětí, ale v rodině nevyrůstal. Vychovával ho rodinný přítel Dan Call, který byl luteránským pastorem a mimo jiné vlastnil palírnu na whiskey. Právě tady se mladý Jack naučil výrobě tohoto nápoje. Když mu bylo třináct let, tak palírnu od Calla koupil

Po občanské válce, konkrétně v roce 1866, musely být veškeré palírny registrované. Jack tu svojí zaregistroval jako první, a to ve svých 16 letech. Právě proto byl jeho lihovar v Lychnburgu nejstarší registrovanou palírnou v USA a je zařazen mezi národní památky. Zajímavostí je, že právě v Lychnburgu platí přísný zákaz prodeje alkoholu na veřejnosti – takzvaný suchý zákon. Výjimku má právě jen lihovar Jack Daniel‘s, kde si lidé mohou tuto skvělou whisky vychutnat. 

Když neotevřeš sejf, kopni do něj!

Nebo spíš naopak – nikdy do něj nekopej. Jack si přivodil smrtelné zranění právě tím, že si nemohl vzpomenout na kombinaci svého sejfu, a tak do něj vzteky kopl. Svým běsněním si zlomil palec na levé noze. Zprvu sice jen kulhal, ale později se v ráně usadila infekce, která vyústila v krevní otravu. V roce 1911 Jack na její následky zemřel, a protože neměl přímé potomky, předal svůj podíl synovcům Lemu Motlowovi a Dicku Danielu. Dick však svůj podíl asi po roce předal Lemovi. Firma byla začleněna jako: „Jack Daniel Distillery, Lem Motlow, Prop, Inc.“.

Tajemství čísla sedm

Za spojením „Old No. 7“, které se objevuje na etiketách lahví Jack Daniel‘s, se skrývá celá řada příběhů, z nichž většina jsou (bohužel) jen legendy. Pravý význam totiž nikdo nezná. Možná se jednalo o Jackovo šťastné číslo. Jiní zase tvrdí, že se jedná o počet jeho milenek. Možná se také jednalo o číslo vlaku, kterým Jack převážel sudy. Pravdou je, že význam tohoto čísla znal jenom Jack Daniel a ten ho nikomu před svou smrtí neřekl.

Originální recept

Jack Daniel‘s se vyrábí z kukuřice, ječmene, žita a velmi kvalitní pramenité vody, která pochází z vápencové jeskyně. Whisky se filtruje přes dřevěné uhlí, které si destilérka vyrábí sama. Proces filtrace se nazývá „Lincoln country proces“. Uhlí je vyráběno primárně ze dřeva javoru cukrodárného a je navrstveno ve velkých válcích.

Whisky pak „prokapává“ přes uhlí, což jí dodává náležitou a jemnou kouřovou chuť, ještě předtím, než uzraje v sudech. Právě díky tomuto procesu se nejedná o bourbon ale o whisky. Zrání probíhá v sudech z bílého amerického dubu. Jack Daniel‘s je jediná významná destilérka, která si tyto sudy vyrábí sama.

Složitý proces zrání

Naplněné sudy se ukládají do tzv. „Barrel houses“, kde whisky zraje. Ve vyšších patrech dochází k větším teplotním změnám, barva této whisky je bohatší a má výraznější chuť. V nižších patrech dochází k menším teplotním výkyvům, což dodává chuti lehčí a jemnější tóny.

Whisky zraje v sudech 4-6 let. Po čtyřech letech přichází na řadu Master Distillery, který je takovým superhrdinou ve světě alkoholu. Po ochutnání totiž rozhoduje, zda je nápoj připravený k distribuci nebo potřebuje ještě čas.

Zajímavost: Až 25 % whisky se při zrání odpaří – tomu se říká andělská daň.

Kluturní vliv značky

Jack Daniel‘s se stal kultovním symbolem na hudební scéně. O jeho propagaci se zasloužil ve čtyřicátých letech převážně zpěvák Frank Sinatra, který jej nazýval „božským nektarem“.

Později na popularitě Jackovi přidali rockoví muzikanti. Například Keith Richards, Jimmy Page nebo Slash. Milovníkem této whisky byl také Lemmy z Motorhead. Ten prý vypil denně jednu lahev s kolou (což znamená hodně lahví – Lemmy svět navždy opustil v roce 2015 v 70. letech).

Jack Daniel‘s zazářil i v nespočtu filmů – pro příklad: Základní instinkt, Zběsilost v srdci či snímek Osvícení.

Ochutnejte jacka přímo od nás

Jack Daniel's Bottled in Bond
Speciální edice, která je poctou americkému závazku vrátit americké whisky její dobré jméno. V roce 1897 vláda schválila zákon, který začal s procesem certifikace každé whisky plněné do láhví. Předtím se totiž whisky mohlo nazývat téměř cokoliv. Právě z tohoto důvodu Jack Daniel‘s přichází s edicí Bottled in Bond, která je zároveň poctou muži, který od začátku vyráběl whisky té nejvyšší kvality.

Jack Daniel's Sinatra
Zpět k hudbě, a ještě jeden tip nejen pro sběratele. Tato láhev s elegantním boxem je zároveň vzpomínkou na přátelství Jacka Daniela a legendárního Franka Sinatry. Voní po medu, jablcích a dubu. Chutná po karamelu s jemnými tóny koření a pomeranče.

Jack Daniel's White Rabbit Saloon
Jedná se o speciální limitovanou edici, která má i investiční potenciál. Byla vyrobená ke 120. výročí otevření baru White Rabbit Saloon, vlastněným Jackem Danielem. Domníváme se, že se jedná o jednu z nejhezčích etiket, jako kdy láhev Jack Daniel‘s měla.

Trhalka Hyde whisky koktejl

 

 

Potřebujete poradit?

Poradíme vám s výběrem
+420 737 210 513 (po-pá 9:00 - 16:00)

Exkluzivní
investiční lahve
Doprava,
zdarma nad 1500 Kč
Bezpečné balení
vašeho nákupu
Potřebujete poradit?
Potřebujete poradit?

Zabezpečit si budoucnost. Pro sebe, pro svou rodinu a jednou se mít královsky dobře. To zní jako rajská hudba, že? Investice do zlata nebo akcií je dnes už ale ohraná nota. Co využít investice do alkoholu? Do něčeho hmatatelného, na co se můžete denně dívat i obdivovat a co udělá z vašeho obýváku nejoblíbenějšího místo? Využijte potenciál investičního alkoholu a začněte budovat své portfolio už dnes s limitovanými lahvemi od Trhalky.