Whisky – skotská, irská nebo americká?

Rubrika: Whisky

Whisky – skotská, irská nebo americká?

Základní rozdíl? Americká se vyrábí ze směsi žita, kukuřice, ječmene a pšenice. Další kapitolou je pak bourbon, který musí obsahovat alespoň 51% kukuřice. Skotská a irská whisky se vyrábí výhradně destilací ječného sladu. Rozdíl mezi irskou a skotskou whisky platí tedy dle místa určení. Logicky. Irská whisky vyrobená ve Skotsku nebo naopak totiž prostě logicky nedává smysl…

Trhalka Hyde whisky koktejl

 

Říká se whisky nebo whiskey?

Říká se (a píše) obojí. Slovo whiskey vzniklo rozdílným přepisem starého gaelského výrazu, který označuje „whisky – uisge beathe“, v překladu voda života. Když toto slovo přecházelo do angličtiny, popsali ho Skotové jako whisky, zatímco Irové jako whiskey. Velký příliv Irských emigrantů do Severní Ameriky pak přenesl název whiskey i do USA. Není to ale tak jednoduché, protože i v USA najdete palírny, které mají v názvu whisky. Je to z důvodu, že majiteli těchto palíren jsou Skotové či rodiny hlásící se k tomuto národu. 

 

HYDE WHISKY SHERRY NO.6

Speciální irská whisky, která byla vyrobená v limitované edici na počest irského prezidenta. Jedná se o kombinaci 18leté single „maltky“ společně s osmiletou single grain whiskey. Nakonec 9 měsíců zraje v sudech ve kterých předtím zrálo výběrové sherry Oloroso. Jedná se o velmi kvalitní whisky, která přináší jedinečný chuťový zážitek. Rok 1938 na etiketě je pak symbolickou vzpomínkou na rok zvolení prvního irského prezidenta Douglase Hydea.


whiskey trhalka

ISLE OF JURA TASTIVAL

Skotská limitka z roku 2016, která se vyrábí každoročně u příležitosti skotského festivalu Feis lle the Islay. Zraje v sudech po Palomino Fino, Amoroso Oloroso a Apostoles Oloroso Sherry. Přináší jedinečný chuťový zážitek toho pravého skotského temperamentu. Ve vůni je cítit krémový karamel, opékané lískové oříšky, vanilka, hrušky, javorový sirup a drcené mandle. Závěr je jako splynutí sušených sultánek, glazurovaných ananasů a citronu.

trhalka - whiksey  

JACK DANIELS BOTTLED IN BOND

Jack tu prostě nemůže chybět! Americká whiskey, která ctí tradice a je součástí popkultury. Tato speciální edice vychází z tradice, že do whiskey nepatří žádné barvivo a určitě se nesmí ředit. V roce 1895 Jack Daniel začal plnit svou Tennesse whiskey do ikonické čtvercové láhve. Dva roky po tomto rozhodnutí vláda schválila zákon nazvaný „Bottlen in Bond Act“. Ten certifikoval jakoukoli čistou whisky nesoucí oficiální označení na láhvi. Jack Daniels palírna vydává tuto limitovanou edici jako důkaz amerického závazku zajistit kvalitu. Navíc je poctou muži, který od samého začátku věřil v kvalitu svého produktu.

jackdaniels-bib

 

Potřebujete poradit?

Poradíme vám s výběrem
+420 737 210 513 (po-pá 9:00 - 16:00)

Exkluzivní
investiční lahve
Doprava,
zdarma nad 1500 Kč
Bezpečné balení
vašeho nákupu
Potřebujete poradit?
Potřebujete poradit?

Zabezpečit si budoucnost. Pro sebe, pro svou rodinu a jednou se mít královsky dobře. To zní jako rajská hudba, že? Investice do zlata nebo akcií je dnes už ale ohraná nota. Co využít investice do alkoholu? Do něčeho hmatatelného, na co se můžete denně dívat i obdivovat a co udělá z vašeho obýváku nejoblíbenějšího místo? Využijte potenciál investičního alkoholu a začněte budovat své portfolio už dnes s limitovanými lahvemi od Trhalky.