Jak předejít kocovině?

Rubrika: Tipy a triky

Jak předejít kocovině?

"Dneska nebudu moc pít." Kdo by to neznal. Plán, který obvykle skončí divokou akcí v klubu a u jedné skleničky rozhodně nezůstane. Jenže přestože jste si večer moc užili, ráno už tak růžové být nemusí. Bolest hlavy, nevolnost a velká únava. Ani nejlepší rum na světě vás od tohoto stavu nezachrání. Jak tedy s kocovinou bojovat? 

jak-predejit-kocovine

Co se děje s alkoholem v těle

Alkohol je skoro stejně starý, jako lidstvo samo. Jeho zbytky byly nalezeny v Číně a historie sahá až do období 7 000 až 6600 let před naším letopočtem. Archeologové dokonce zjistili, že pracovníci stavějící Velké pyramidy v Gíze měli platy vyplácené v pivu!  Ať už však jde o pivo nebo nejlepší koňak, všechny druhy alkoholu mají jedno společné – druh lihoviny ethanol a ethylalkohol. Tato látka uvolňuje dopamin, který způsobuje radost a pocit štěstí. Taky jste už na party objímali své kamarády a říkali jim, jak moc je máte rádi? Tak už víte proč.

Vlnu euforie a radosti ale často ráno vystřídá úplně něco jiného. Kocovina, lidově zvaná jako opice, kočka atd., je dost nepříjemný stav, kdy máte pocit, že vám praskne hlava, žaludek je jak na vodě a hned po probuzení hledáte nejbližší zdroj vody, protože máte sucho v puse. Nejednou během kocoviny zazní, že už nikdy nebudete pít. Ale na to každý obvykle rychle zapomene. Proč tedy kocovina vzniká? Při kocovině se v těle odbourává alkohol, který jste do něj během divokého mejdanu (možná trochu) lehkomyslně naposílali. A během tohoto náročného procesu se spotřebovává hodně energie, ale taky vody, minerálů a vitamínů

Proto máte po mnohahodinovém vyspávání pocit, že jste sotva usnuli a ze stejného důvodu kocovinu provází i neustálá potřeba pít. A protože při odbourávání alkoholu vzniká v těle toxický acetaldehyd, patří ke kocovině i nesnesitelná bolest hlavy a nevolnost. Prostě všechno špatné musí pryč. 

Jsou ale i experti, kteří na mejdanu drží krok se všemi a ráno se zvednou, jakoby žádné divoké paření ani neproběhlo. Část ovlivní genetika, ale možná váš známý zná několik jednoduchých triků.

Jak kocovině předcházet?

Prevence je rozhodně snazší než samotná léčba. Pokud se chystáte večer pít, zakousněte nejdříve něco dobrého k snědku. Potraviny bohaté na vitamíny B a C vám pomůžou doplnit chybějící látky po požití alkoholu. Sklenice mléka před mejdanem také nic nezkazí. Pokud zrovna nemáte v lednici mléko, sáhněte alespoň po chlebu nebo těstovinách. Dobrou volbou je také zakousnout něco tučnějšího - například avokádo. Tuky, ať už zdravé nebo nezdravé, pomáhají zpomalit rozklad alkoholu a tím předejít kocovině. Není žádná novinka, že si třeba naši dědečkové před odchodem na oslavu pořádně promastili žaludek - věděli proč! Dobrou volbou mohou být i jídla bohatá na vlákninu, například čočka, růžičková kapusta nebo dokonce popcorn. Ty totiž dokážou alkohol rozkládat i absorbovat. Naopak se vyhněte příliš velké konzumaci cukrů, která by mohla kocovinu ještě zhoršit.

Už jsme si vysvětlili, že konzumace alkoholu a jeho rozklad v těle je proces, který vyžaduje hodně vitamínů. Můžete se ještě před večírkem předzásobit a dodat tělu nějaký ten vitamín C navíc. Určitě nic nepokazíte čerstvou pomerančovou šťávou. Část si navíc můžete nechat na ráno poté a postupně doplňovat.

lek-na-kocovinu


Chybami se člověk učí…

…a u kocoviny to platí dvojnásob. Vzpomenete si, kdy vám bylo nejhůř? A co jste ten večer pili? Pak se tomuto druhu alkoholu příště raději vyvarujte. V průběhu akce se snažte doplňovat pitný režim i nealkoholickými nápoji, zejména pak vodou. Každého panáka zapijte jednou skleničkou vody a uvidíte ráno tu změnu!

A rozhodně do sebe nekopejte jednoho panáka za druhým! Čím rychleji budete alkohol pít, tím horší pravděpodobně bude vaše kocovina. V neposlední řadě se vyhněte míchání všeho možného! To neznamená, že si na mejdanu nemůžete vychutnat třeba mojito nebo oblíbený cosmopolitan. Čím méně ale v míchaném drinku ucítíte alkohol, tím více ho vypijete. A určitě víte, že to je cesta přímo kocovině. 

Pro zmírnění kocoviny se raději vyhněte tmavým likérů jako je například whiskey. Tmavé likéry totiž pocit kocoviny spíše posilují. Pokud budete mít chuť na kubánský rum, zvolte raději ten bílý.

Co na kocovinu?

Ačkoliv jste si mysleli, že jste pili s mírou, ráno se tak rozhodně necítíte? Pak je čas vyrazit do boje s kocovinou! Osvědčeným a mnoha generacemi ověřeným “vyprošťovákem” je polévka. Z vývaru nebo třeba česnečky získáte do těla spoustu vitamínů, které pomůžou dostat se zpět do normálu. Někteří lidé vsázejí raději na chemii a zahání kocovinu léky. Ty vám mohou pomoci, dávejte ale pozor na dávkování! Řešením mohou být i nejrůznější multivitamíny a multiminerály (např. V šumivých tabletách do pití), které vám rychle dodají potřebné živiny.

Nezapomínejte také na pitný režim. Ten je důležitější nejen v den společenské akce, ale i následující ráno. Připravte si k posteli láhev s čistou vodou a upíjejte. Pomůžete tak zabránit dehydrataci i uhasíte nepříjemný příznak kocoviny - sucho v ústech. Zatímco hodně lidí s kocovinou žádá hned po probuzení kávu, není to zrovna dobrá volba. Kofeinové nápoje vás sice probudí, ale stejně jako alkohol, odvedou z těla vodu, což v době kocoviny opravdu není žádoucí.

Taky se vždycky cítíte unavení? To proto, že vaše tělo zpracovává zbytkový alkohol v krvi. Odpočinku dejte volný průběh a zdřímněte si. Kdo by tuto radu nechtěl slyšet? Někdy se vám ale do spánku nechce, a tak než se povalovat před televizí, běžte raději na čerstvý vzduch. Spolehlivým lékem na kocovinu je také sport - chce to ale hodně odhodlání. 

Závěrem, když už se vydáte večer na akci a budete mít chuť na alkohol, zvolte raději menší množství kvalitního rumu, než 10 piv. Z těch dostupnějších se může jednat o Legendario, Santero Elixir nebo rum Bumbu. Pokud si budete chtít připít něčím luxusnějším, zvolte například prémiový rum Zacapa Royal Gran. Ať už si však ke konzumaci zvolíte jakýkoliv alkohol, nezapomeňte na zlaté kocovinové pravidlo - všeho s mírou! 

Mýty o kocovině

Říkáte si, že když začnete váš večer pomalu pouze s pivem, následně se propracujete k drahému rumu, tak vám druhý den nemůže být špatně? Nebo si obhajujete pití alkoholu tím, že červené víno je vlastně zdravé? Pak vás musíme zklamat. Červené víno je sice zdravé, ale maximálně v množství 1-2 dcl denně. A když člověku chutná, málokdy zůstane jen u 2 deci. Zároveň vůbec nezáleží na pořadí vypitého alkoholu, ale na jeho množství. I když budete pít celý večer pouze karibský rum, může vám být druhý den špatně.

Pokud se kocovině chcete vyhnout, pijte s rozvahou a nezapomínejte na nealko a plný žaludek. Uvidíte, že časem vychytáte ten správný recept.  

Potřebujete poradit?

Poradíme vám s výběrem
+420 737 210 513 (po-pá 9:00 - 16:00)

Exkluzivní
investiční lahve
Doprava,
zdarma nad 1500 Kč
Bezpečné balení
vašeho nákupu
Potřebujete poradit?
Potřebujete poradit?

Zabezpečit si budoucnost. Pro sebe, pro svou rodinu a jednou se mít královsky dobře. To zní jako rajská hudba, že? Investice do zlata nebo akcií je dnes už ale ohraná nota. Co využít investice do alkoholu? Do něčeho hmatatelného, na co se můžete denně dívat i obdivovat a co udělá z vašeho obýváku nejoblíbenějšího místo? Využijte potenciál investičního alkoholu a začněte budovat své portfolio už dnes s limitovanými lahvemi od Trhalky.